Cytologia

Cytologia to niezwykle ważne badanie w głównej mierze dla kobiet w wieku 25-59 lat. Celem programu profilaktyki raka szyjki macicy jest zmniejszenie wskaźnika umieralności kobiet na raka szyjki macicy oraz podniesienie wiedzy kobiet na temat profilaktyki w tym zakresie.

Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazów z ujścia zewnętrznego kanału i z tarczy szyjki macicy. Jego wykonanie zaleca się co trzy lata. W przypadku kobiet w grupie ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka) – co 12 miesięcy. Badanie cytologiczne pozwala wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym okresie, co umożliwia skuteczną walkę z chorobą.

Ryzyko raka szyjki macicy występuje szczególnie u młodych kobiet oraz tych, które wcześnie rozpoczęły życie seksualne oraz palą papierosy.

Badanie cytologiczne jest bezpłatne, w pełni bezpieczne i bezbolesne. Warto zadbać o własne zdrowie! Skorzystaj z programu profilaktyki raka szyjki macicy i przyjdź na badanie.

Skip to content