Leczenie uzależnień od tytoniu

Uzależnienie od tytoniu jest chorobą o charakterze przewlekłym i nawracającym. Wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i może nieść ze sobą szereg konsekwencji, wśród których należy wymienić: zwiększone ryzyko zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego oraz nowotwory złośliwe, wystąpienie niepłodności czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Należy zwrócić uwagę na wytwarzanie zależności psychicznej poprzez powtarzanie procesu palenia. Obecność tytoniu towarzyszy często trudnym sytuacjom, w których występuje stres. Nikotyna ma za zadanie uspokoić, ale warto wiedzieć, że ma ona charakter pobudzający!

W przypadku uzależnienia brak nikotyny może prowadzić do głodu nikotynowego, zaburzenia snu i apetytu, spadku koncentracji, zmęczenia i rozdrażnienia.

Rzucenie palenia nie jest łatwe. Wymaga od uzależnionego ogromnego wysiłku oraz odpowiedniego wsparcia. Centrum Medyczne Borowiczki zajmuje się leczeniem uzależnień od tytoniu metodą połączenia leczenia farmakologicznego i psychoterapeutycznego. Proces polega na trzech wizytach lekarskich pozwalających na stopniowe wyjście z nałogu, którego celem jest trwałe wyjście z nałogu.

Podczas wizyt lekarz przeprowadza diagnozę problemów związanych z paleniem tytoniu, edukuje w zakresie radzenia sobie z napięciami wywołanymi brakiem nikotyny, przekazuje sposoby motywacyjne do osiągnięcia celu oraz kształtuje nowe modele zachowań i wprowadzenia zmian.

Skip to content